Ventimiglia - miasto przygraniczne we Włoszech

Ventimiglia - miasto przygraniczne we Włoszech

To miasto portowe na liguryjskim wybrzeżu Włoch. W Ventimiglia znajduje się urząd celny. Ventimiglia to bardzo małe prowincjonalne miasteczko. Jeśli zatrzymujesz się na Riwierze Francuskiej, możesz dostać się do niej przewoźnikiem kolejowym SNCF. Jeśli przyjeżdżasz z Włoch, skorzystaj z kolei obsługiwanych przez Trenitalia. Oczywiście jest też stare miasto, które ze względu na biedne dzielnice bardziej przypomina slumsy.

Stare miasto i taras widokowy znajdują się z dala od centrum miasta po drugiej stronie rzeki Roya , który wpada do Morza Liguryjskiego. Spacerując po starym mieście zobaczymy Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XII wieku. W pobliżu katedry na uwagę zasługuje ośmioboczna budowla - Baptysterium im. Jana Chrzciciela. Na placu Colletta, na starym mieście, stoi X-wieczny kościół św. Michała Archanioła. W Ventimiglia, podobnie jak w prawie wszystkich średniowiecznych miastach Europy, rzymskie ruiny znajdują się w Kompleksie Archeologicznym Albintimilium.

W takim kurorcie nie można obejść się bez Ogrodu Botanicznego z 1860 roku, nazwanego na cześć jego założyciela, Thomasa Genbury. Jego długość to 18 hektarów. Piękna słoneczna szeroka promenada Morza Liguryjskiego z kolorowymi jasnymi łodziami, stojącymi na kamienistym brzegu, zachęca do spacerów. Po jednej stronie nasypu jest morze, po drugiej siedmiopiętrowe budynki mieszkalne z wieloma balkonami.

Budynki mieszkalne są rozmieszczone chaotycznie. Domy stoją naprzeciw gór. Dla kupujących jest rynek odzieżowy, który jest otwarty w poniedziałki. Najważniejsze jest złapanie sjesty. Sjesta zaczyna się o dwunastej i kończy o piętnastej po południu. Zanim zdążysz się rozejrzeć, nikogo nie będzie.

Jakby nie było rynku. Cóż, jeśli nie miałeś czasu na zakup torby, kurtki, butów, na parterach budynków mieszkalnych znajdują się małe sklepy i punkty sprzedaży. Na skarpie znajduje się wiele restauracji. Ale taniej jest jeść w „rodzinnych” kawiarniach zlokalizowanych na osiedlach. Zakręcając nasyp i idąc w głąb miasta, znajdziecie takie. Jest bardzo smaczny, szybko podany, prawie nie ma ludzi, przyjemna atmosfera domowa. Wielu Francuzów podróżuje do Ventimiglii w weekendy, aby kupić żywność, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, ubrania. Ceny są tu znacznie niższe. Na głównej ulicy znajduje się kościół pomalowany w szaro-białe pasy.

A z boku to sklep z pamiątkami. Duży wybór masek weneckich, są też wyroby ze szkła Murano. W Ventimiglii nie można się zgubić. Idziesz albo nad morze, albo na dworzec. Na dworcu znajdują się kasy biletowe operatorów francuskich i włoskich; bilet można również kupić w automacie. Ventimiglia znajduje się 50 minut pociągiem od Nice, z Ventimiglia do San Remo, podróż trwa 10 minut pociągiem.