Wycieczka po historycznym centrum Nowego Jorku

Oto Nowy Jork czarno-białych filmów z lat 30.: wąskie uliczki, drapacze chmur szybujących na niebie, energiczni biznesmeni, Cary Grant i taksówkarze z wyjątkowym nowojorskim akcentem. W dzisiejszych czasach większość taksówkarzy z Nowego Jorku pochodzi z Bangladeszu, ale reszta jest taka sama, z wyjątkiem Cary Granta.

Założono holenderską kolonię Nowy Amsterdam na tej stronie w latach 20. XVII w., a w 1626 r. jej gubernator Peter Minuit zawarł legendarny interes - odkupił od Indian wyspę Manhattanza 24 USD. Granice Kupiona przez niego działka prawie dotarła do obecnej Bowling Green - małego trójkątnego parku na samym początku Broadwayu. Battery Park na południowym krańcu Manhattanu oferuje niesamowite widoki na port nowojorski. Promy wycieczkowe odpływają stąd do dwóch największych symboli Ameryki: Statuy Wolności i Ellis Island.

Statua Wolności (której oficjalna nazwa to „Liberty Illuminating the World”) została stworzona przez francuskiego rzeźbiarza Frederica Augustusa Bartholdiego i inżyniera Alexandra Gustave'a Eiffla i zaprezentowana przez lud Francji w 1886 roku jako symbol przyjaźni i oddania obu krajów ideałom wolności. 28 października 1886 r. posąg został zainstalowany na granitowym cokole na wyspie Bedlo (obecnie Liberty Island); Do stulecia posągu włożono wiele pracy, aby go przywrócić.

Na północ od Liberty Island znajduje się Ellis Island – główny ośrodek przyjmowania imigrantów w Stanach Zjednoczonych, przez który od 1892 do 1954r. przeszło około 12 milionów ludzi. Dziś około 40% Amerykanów to potomkowie tych, którzy przeszli przez tę wyspę. W latach 80. wyspa została zrekonstruowana, zamieniając ją w centrum pamięci i muzeum. A ci, którzy nie interesują się zabytkami, ale chcą podziwiać widoki na Wolność i Manhattan, mogą skorzystać z jednego z promu na Staten Island, który kursuje co pół godziny między Nowy Jork i jego nadmorskie przedmieścia.

Wracaj na Manhattan, aby usłyszeć głośne dźwięki bicie serca „dużych pieniędzy” z legendarnej Wall Street w labiryncie ulic na północ od Battery Park. Nazwana na cześć muru, który Holendrzy zbudowali, aby powstrzymać Indian, ulica ta od ponad dwóch stuleci jest handlowym centrum Nowego Jorku. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, mieszcząca się w pięknym budynku zaprojektowanym przez George'a Posta w 1903 roku, jest największą giełdą na świecie.

Wall Street jest także domem dla Kościoła Trójcy , niegdyś najwyższy budynek w Nowym Jorku (85 m). Zbudowany w 1846 roku przez Williama Upjohna, Kościół Episkopalny, który dziś jest prawie niewidoczny za otaczającymi go budynkami, nadal funkcjonuje w swojej pierwotnej formie.

Pięć przecznic na północ znajduje się St. Kaplica Pawła; Ta gruzińska kaplica, wzniesiona w 1766 roku, jest jedynym nowojorskim kościołem z czasów kolonialnych. Na jej cmentarzu pochowanych jest wiele postaci historycznych z XVIII i początku XIX wieku. Jerzy Waszyngton modlił się w tej kaplicy po swojej inauguracji w 1789 r., ale szczególną sławę zyskała po 11 września 2001 r., kiedy to mieściła się w niej główna siedziba pomocy ludziom zatrudnionym przy pracach restauracyjnych.

W kilka dni po ataku terrorystycznym żelazne ogrodzenie kaplicy było zaśmiecone notatkami, fotografiami zaginionych, hełmami strażaków, czapkami z daszkiem, flagami, papierowymi dźwigami (symbolizującymi pokój) i innymi przedmiotami upamiętniającymi ponad 2500 osób, które zginęły pod gruzami World Trade Center.

Idąc w górę Broadwayu, miniesz Woolworth Building , najwyższy budynek na świecie w 1913 roku i nadal jeden z najpiękniejszych budynków w Nowym Jorku. Zaprojektowany w stylu neogotyckim przez Cassa Gilberta, przypomina niezwykle wysoką i wąską katedrę Notre Dame z bogactwem dekoracji architektonicznych w postaci kamiennych wzorów, gargulców, wieżyczek i iglic. Budynek jest zamknięty dla ogółu, ale możesz zajrzeć do jego holu przypominającego świątynię.

Przechodząc przez ulicę, znajdziesz się na południowym krańcu odrestaurowanego Parku Ratuszowego, przestrzeni publicznej otoczony budynkami Ratusza: niesamowicie mały Ratusz, majestatyczny Budynek Archiwów, ogromny Ratusz i Tweed Courthouse zbudowany za panowania legendarnego polityka Williama „Bossa” Tweeda.

250 000 $ budżet miasta na ten budynek kosztował podatników 14 milionów dolarów, z czego Tweed i jego kumple mieli podobno ponad 60%.