Loading icon

Arnavutluk'un ana şehirlerini keşfedin

Arnavutluk güneydoğu Avrupa'da bir ülkedir ve kuzeybatıda Karadağ, kuzeydoğuda Kosova* ve Makedonya, doğuda Sırbistan ve güneyde Yunanistan ile sınırlıdır. 2 milyon nüfusa sahiptir. Coğrafi olarak küçük olmasına rağmen Arnavutluk, tarih boyunca Antik Yunanistan ve Bizans İmparatorluğu da dahil olmak üzere çeşitli imparatorluklardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Bugün, Tiran yakınlarındaki Berat Kalesi veya Shkoder yakınlarındaki Kruje Kalesi gibi pek çok tarihi yerin bulunduğu büyüleyici kıyı şeridi ve dağlık iç kesimiyle tanınmaktadır.

Tiran

Tiran arnavutluk'un başkenti ve en büyük şehri. Ülke kıyısının merkezinde, şehrin içinden geçen Tiran nehri üzerinde yer almaktadır. Tiran'ın nüfusu yaklaşık 700.000 kişidir ve kırsal alanlardan Tiran gibi şehirlere ekonomik göç nedeniyle 1990'lardan beri hızla artmaktadır.

Arnavut kültürünü resimler, heykeller ve sanat eserleri aracılığıyla sergileyen çok sayıda müze ve sanat galerisine sahip olduğu için şehir "kültür başkenti" olarak da bilinir. 1944'ten 86 yaşında (istifa ettikten iki yıl sonra) öldüğü 1985'e kadar Arnavutluk'u yöneten Enver Hoca yönetimindeki günümüz komünist diktatörlüğüne kadar eski İlirya zamanları gibi tarihin farklı dönemlerinden fotoğraflar.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Komünist diktatör Enver Hoca Tiran'ı başkent yapmaya karar verdiğinde Tiran başkent oldu. Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliği istihbarat teşkilatlarıyla yakın işbirliği içinde çalışan gizli polis tarafından kolayca izlenebilmek için tüm ana yolların birbiriyle kesiştiği ülke içinde daha merkezi bir konum istediği için, sermayeyi yüzyıllardır bulunduğu Vlora'dan uzaklaştırdı. komünizmin Çin de dahil dünyanın birçok ülkesinde popüler olduğu dönem!

Durres

Durres, Arnavutluk'un en büyük ikinci şehridir ve sahilde yer almaktadır. Şehir MÖ 6. yüzyılda İliryalılar tarafından Durrachium adını verdiler. antik Yunanistan ve Roma için önemli bir ticaret merkezi. Bugün, bu bölgenin çevresinde onların medeniyetlerinden kalan birçok kalıntıyı görebilirsiniz!

Durres, mimarisi nedeniyle modern bir görünüme sahiptir; 2. Dünya Savaşı sona erdikten sonra (Arnavutluk komünizm dönemindeyken) inşa edilmiş birçok yüksek bina vardır. Kural) Birçok kişi sıcak yaz günlerinde dinlenebilecekleri veya denize girebilecekleri birkaç plaj olduğu için Durres'i ziyaret ediyor!

Berat

Berat Arnavutluk'un merkezinde, Osum nehrinin sol kıyısında, Tomorr Dağı'nın eteğinde yer alan bir kasaba. Kasaba ilk kez 1332'de anıldı ve 1417'de Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Birçok cami ve diğer dini yapılar inşa eden birkaç aile tarafından yönetiliyordu. Berat, iyi korunmuş ortaçağ mimarisi nedeniyle 2008'den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edilmiştir.

Gjirokaster

Cirokaster, Arnavutluk'un ikinci büyük şehridir ve Gjirokastra İlçesinin başkenti. Arnavutluk'un güneyinde, Yunanistan sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Şehir, MÖ 6. yüzyılda Korint'ten Yunan yerleşimciler tarafından kurulduktan sonra orijinal olarak Argyrokastron ("gümüş kale" anlamına gelir) adını almıştır; daha sonra Osmanlı yönetimi altında Gjirokastra olarak yeniden adlandırıldı. Bugün, tarihi mimarisi ve manzarası nedeniyle popüler bir turizm merkezi olmaya devam ediyor.

Shkoder

Shkoder veya Arnavutça Shkodra, ilçesinin başkentidir. İşkodra ve kuzey Arnavutluk'un en büyük şehri. Ülkenin merkezinde, İşkodra Gölü kıyısında yer alır.

Shkoder, Arnavutlar için önemli bir kültür merkezidir; bir zamanlar birçok cami ve kilisenin bulunduğu bir şehir olarak biliniyordu. Şehrin iki üniversitesi vardır: İşkodra Üniversitesi ve Tiran-İşkodra Tarım Üniversitesi (AUST).

Kruje

Kruje, Arnavutluk'un merkezinde yer alır ve uzun bir geçmişi vardır. Şatosu ve şarabı ile ünlüdür. Kentte ayrıca, orada doğmuş olan Arnavut komünist lider Enver Hoca'ya adanmış bir müze vardır.

Arnavutluk birçok tarihi yeri olan güzel bir ülkedir

Arnavutluk birçok tarihi yeri olan güzel bir ülkedir. Tiran, Arnavutluk'un başkenti ve en büyük şehri olmasının yanı sıra kültürel ve ekonomik merkezidir. Durres en büyük ikinci şehir, ardından Güney Arnavutluk sahilinde yer alan ve mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Berat geliyor.

Bu bölge, müzeler veya Butrint Ulusal Parkı (Avrupa'nın en eski parklarından biri) gibi arkeolojik alanlar aracılığıyla ziyaretçilere tarihi keşfetmeleri için birçok fırsat sunuyor. ). Ziyaretçiler ayrıca Arnavut halk dansları gibi yerel geleneklerin kutlandığı festivallere katılabilir veya yüzyıllar önce hayatın çok az değiştiği kırsal alanlarda düzenlenen turlara katılabilirler.

Arnavutluk'un başlıca şehirleri hakkında bilgi edinmekten keyif aldığınızı umuyoruz. Tatile nereye gideceğinize karar vermenin zor olabileceğini biliyoruz, bu yüzden size bazı fikirler vermek istedik! Umarız bu makale, yeni yerler keşfetme konusunda sizi doğru yöne yönlendirmeye yardımcı olmuştur.