Loading icon

İzlanda - unutulmaz seyahatlerin ülkesi

İzlanda Kuzey Atlantik'te bir ülkedir ve bir ada ülkesidir. 103.000 kilometrekarelik bir alana ve 334.000 nüfusa sahiptir. İzlanda kesinlikle herkesin yapılacaklar listesinde olmayacak ama olmalı. Ülke, oraya giden her gezgin için unutulmaz deneyimler sunuyor. Doğa harikalarından bazılarına buradan göz atabilirsiniz:


Mavi Lagün


Mavi Lagün, 1976'da kurulmuş bir jeotermal kaplıcadır. Grindavik'te, Reykjavik. Blue Lagoon'daki su, doğal kaplıcalar tarafından ısıtılır ve akne ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Bu suda bulunan mineraller ayrıca yaraların normal sudan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olarak bu koşullardan mustarip insanlar arasında popüler olmasını sağlar.


Buzul yürüyüşleri


İzlanda birçok buzulun evidir ve üzerlerinde yürüyüş yapmak, onları yakından deneyimlemenin harika bir yoludur. Yürüyüşünüzün uzunluğuna ve zorluğuna bağlı olarak İzlanda'da seçebileceğiniz birkaç buzul yürüyüşü vardır. Kısa ama yine de daha deneyimli yürüyüşçüler (ve yeni zorluklar arayanlar) için yeterince heyecan verici ve zorlayıcı bir şey arıyorsanız, Vatnajokull Ulusal Parkı'nın Skaftafell bölgesi'ni deneyin. 2-4 saat arasında değişen yürüyüş sayısı. Yine de daha zorlu (ve belki daha da uzun) bir şey istiyorsanız, ayrıca daha uzun parkurların yanı sıra zaman sorun değilse daha kısa parkurların bulunduğu Snaefellsjokull Ulusal Parkı da var. grubunuz için!

Fiyortlar ve şelaleler

Diğer birçok ülke gibi, İzlanda'nın manzarası da bazı şaşırtıcı doğal özelliklere ev sahipliği yapıyor. Ülkede, her ikisi de "gökkuşağı" olarak bilinen Seljalandsfoss ve Skogafoss da dahil olmak üzere 200'den fazla şelale var. Güzeller ve İzlanda'yı yaz aylarında (Haziran-Ağustos) ziyaret ediyorsanız görülmeye değer. İzlanda'daki fiyortlar, son Buzul Çağı'nda buzullar tarafından oyulmuştur. Buzullar yaklaşık 10.000 yıl önce geri çekilmeden önce bir zamanlar derin göllerdi; artık kıyı şeritlerinden iç kesimlere, dağ yamaçlarına veya yamaçlara uzanan dar kanallar. İzlanda'da pek çok fiyort var ama bunlardan biri en ünlüsü: Thingvellir Ulusal Parkı burada birbirine sürtünen iki kıtasal levhayı görebilirsiniz!

Gayzerler ve kaplıcalar

Gayzerler
su ve buharı kıran kaplıcalardır. İzlanda, Yeni Zelanda, Filipinler ve Japonya'da bulunurlar. Gayzerler, su yeraltında hapsolduğunda ve buharlı hareketin muhteşem bir görüntüsüyle nihayet yüzeye fırlayana kadar basınç oluşturduğunda oluşur! Gayzerler, ender bulunan kaplıca türlerinden biridir, dolayısıyla çok özeldirler. Keşfetmek ve oynamak da çok eğlenceli!


Siyah kumlu plajlar


İzlanda'nın siyah kumlu plajları lav akıntılarından oluşur binlerce yıldır elementlere maruz kalan. Siyah kum bazalttan oluşur ve İzlanda'nın güney ve batı kıyılarında bulunur. Bu kumsallar, üzerinde yürüyüş yapmak veya piknik yapmak ve eşsiz renklerini sergileyen fotoğraflar çekmek isteyen ziyaretçiler arasında popülerdir.


Kuzey Işıkları ve aurora borealis


Kuzey Işıkları, doğadaki en güzel olaylardan biridir. Aurora borealis olarak da bilinirler ve güneş rüzgarları Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime girdiğinde ortaya çıkarlar. Sonuç, canlı gibi görünen desenlerde gökyüzünde dans eden muhteşem bir renk dizisidir.

Kuzey Işıkları efsaneleri

Kuzey Işıklarına neyin neden olduğuna dair pek çok yanlış anlama var, bu yüzden İzlanda'nın kuzey ışıkları deneyimlerini keşfetmeye başlamadan önce bunları ortadan kaldırmak en iyisidir: 

1) Bunu yapmak için pahalı bir kameraya veya lense ihtiyacınız yok. bu ışıkları yakalayın;

2) herhangi bir özel donanıma ihtiyacınız yok;

3) Dışarısı bulutluysa onları görmezsiniz (üzgünüm);

4) Görüntülemek için en iyi zaman Ekim ve Nisan ayları arasıdır (ancak diğer zamanlarda da görünebilirler).

İzlanda cennet gibi bir yer! Mavi Lagün ve Kuzey Işıkları gibi birçok ilgi çekici yeri vardır. Volkanik manzarası gibi görülecek çok güzel yerleri de var. Bunların yanı sıra İzlanda, yürüyüş yapmayı ve yüzmeyi seven insanlar için ideal bir destinasyondur. İzlanda dünyanın en güzel ülkelerinden biridir. Nefes kesen manzaralar, dost canlısı insanlar ve harika deneyimler, burayı tüm gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getiriyor.