Loading icon

Honduras'ta harika bir tatil nasıl geçirilir?

Honduras uzun bir tarihe ve birçok kültürel hazineye sahip bir ülkedir. Şehirleri iyi korunmuş ve doğal güzellikleri bölgedeki diğer ülkelerle rekabet ediyor. Ülke aynı zamanda nispeten güvenlidir, bu da onu güvenlik veya suç sorunları hakkında endişelenmeden tatillerinin tadını çıkarmak isteyen gezginler için ideal bir yer haline getirir. Honduras'ta bir sonraki tatilinizi nasıl geçireceğinize dair bazı tavsiyeler burada!

Comayagua

Comayagua, Comayagua'nın Honduras bölümünün başkentidir ve iki volkanik sıradağ arasındaki bir vadide yer alır. Şehir, deniz seviyesinden 1.500 metre (4.921 fit) yükseklikte yer aldığından, yıl boyunca düşük sıcaklıklar bekleniyor.

Comayagua, Orta Amerika'yı fethi sırasında Honduras'ı İspanya için fethettikten sonra İspanyol fatih Pedro de Alvarado tarafından 1537'de kuruldu. Tegucigalpa'dan (Honduras'ın başkenti) Guatemala Şehri'ne ya da tam tersine gitmek isteyen gezginler için bir durak noktası olarak hizmet ettiği için önemli bir sömürge şehri haline geldi; bu, Comayagua'yı tarihin altın çağında Honduras'ın Pasifik kıyısındaki en önemli şehirlerinden biri yaptı!

Copán Harabeleri

Copán, Honduras'ın batısında, 1872'de kurulmuş küçük bir şehirdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Orta Amerika'nın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Maya Copán harabelerine ev sahipliği yapmaktadır. siteler.

Kalıntılar, şehir merkezinin hemen dışında bulunuyor; Yürümek istemiyorsanız (ki bu anlaşılabilir bir durum) yürüme mesafesinde veya kısa bir taksi yolculuğu mesafesinde birkaç otel var. Ayrıca Avenida Central boyunca (şehrin içinden geçen ana yol) tatilden eve dönmeden önce hediyelik eşyalar ve başka şeyler alabileceğiniz çok sayıda restoran ve dükkan var!

El Castillo San Cristobal

El Castillo San Cristobal veya Kutsal Haç Kalesi, Honduras'taki en önemli Maya arkeolojik alanlarından biridir. Kale, 12. yüzyılın başlarında Maya halkı tarafından inşa edildi ve 1980'den beri UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak korunuyor.

Site, her biri 20 ton ağırlığa sahip taşlarla inşa edilmiş devasa bir piramitten oluşuyor; bu, onu Kolomb öncesi Amerika'da şimdiye kadar yapılmış en büyük yapılardan biri yapar (diğer ikisi Chichen Itza ve Tikal'dır). Temelinde hiyeroglif yazıtlar ve kafalarında jaguar derisi veya tüyü olan insanları tasvir eden heykellerle süslenmiş dört teras vardır. Bu hayvanların onlara doğa üzerinde güç verdiğine inanılır. Şarkılar aracılığıyla yağmuru ve gök gürültülü fırtınaları kontrol edebildiler!

Arcilaca'daki halka açık kaplıcalar

Arcilaca, Honduras'ın merkezinde, Tegucigalpa'ya arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan bir kasabadır. Oradayken, en popüler cazibe merkezlerinden birini ziyaret etme fırsatından yararlandım: halka açık kaplıcalar.

Kaplıcalar, Arcilaca'nın yaklaşık 10 dakika dışında, güzel kırlardan geçen ve yol boyunca birkaç küçük köyden geçen bir yolda bulunur. Ortam pastoraldir - özel ılık su havuzunuzda ıslanırken kendinizi çiçekler ve ağaçlarla çevrili bulacaksınız! Hiç ıslanmamayı tercih ederseniz (ya da yağmur yağıyorsa), birçok kapalı alandan birinin altında da oturabilirsiniz. Bu doğa harikalarına park etme ücreti günlük sadece 1 ABD dolarıdır - böylesine harika bir deneyim için ödenmesi gereken küçük bir bedel!

Celaque Ulusal Parkı

Celaque Ulusal Parkı , Honduras'taki turistler için en popüler yerlerden biridir. Her fırsatta nefes kesici manzaralar sunan etkileyici bir yağmur ormanı rezervine ev sahipliği yapmaktadır. Parka arabayla veya yürüyerek Sierra de Celaque dağlarına ("La Montaña" olarak da bilinir) çıkan yürüyüş yollarından ulaşılabilir.

Bu UNESCO Dünya Mirası Alanının en dikkate değer özelliği, inanılmaz biyoçeşitliliğidir: Zaman içinde burada 500'den fazla kuş türü kaydedilmiştir - uluyan maymunlar, tukanlar ve ak balıkçıllar gibi nesli tükenmekte olan türler de dahil olmak üzere - çeşitli türlerle birlikte iguanalar, yılanlar ve timsahlar gibi (aslında tehlikede olan) sürüngenler.

Yojoa Gölü

Honduras'taki en popüler turistik yerlerden biri Yojoa Gölü'dür. Bu göl batı Honduras'ta bulunur ve uzun bir insan yerleşimi geçmişine sahiptir. Ayrıca tekne gezintisi yapmak, yüzmek ve yürüyüş yapmak için harika bir yerdir.

Göl'ü ziyaret ettiğinizde Yojoa'da dağlar, ormanlar ve volkanlar gibi güzel manzaralar görebilirsiniz. Tatilinizde doğaya daha da yakınlaşmak istiyorsanız burası sizin için mükemmel bir yer olabilir!

Karayip Honduras

Karayipler Honduras, Gracias a Dios ve Olancho departmanlarını içeren bir bölgedir. Bu bölgenin ana cazibe merkezi, plajları ve mangrovları içeren doğal güzelliğidir. Buraya ulaşmanın en iyi yolu Tegucigalpa veya Comayagua'dan uçak veya otobüsle (yaklaşık 3 saat). Puerto Lempira'ya nehir yoluyla ulaşmak da mümkündür, ancak yalnızca Rio Coco'da zorlanmadan gezinmenin mümkün olduğu yağmur mevsiminde.

Bu destinasyonu ziyaret ederken, yalnızca yakınlığı nedeniyle değil, aynı zamanda bu güzergahlar üzerinde başka konaklama veya yemek seçeneği olmadığı ve elektriğin ve hatta telefonun bile olmadığı birçok yer olduğu için akıllıca olacaktır! Yani bir macera arıyorsanız, tam da ihtiyacınız olan şey bu olabilir!

Río Platano Biyosfer Rezervi

Río Plátano Biyosfer Rezervi, Honduras'ın Karayip kıyılarında bulunan ve dünyanın biyolojik çeşitliliği en fazla olan yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapan tropikal bir yağmur ormanıdır. Aynı zamanda güzel plajları ve eşsiz yaban hayatı sayesinde Honduras'ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Rezerv, sınırları içinde hem florayı hem de faunayı korumak için 1981 yılında kurulmuştur; şu anda 1 milyon dönümün (4.000 km2) üzerinde bir alanı kaplıyor.

En ünlü sakinler muhtemelen jaguarlardır - dünya üzerinde kalan en büyük kedi türü - ancak burada çok daha fazla hayvan da var: örümcek maymunları ve tapirler 150 fit uzunluğa kadar ağaçların arasında yaşıyor; timsahlar nehirlerde yüzer; kuşlar başlarının üzerinde akın eder; yılanlar yaprakların altına saklanır... ve tüm bu biyolojik çeşitlilik harika yürüyüş fırsatları sunar!

Honduras sunacak çok şeyi olan güzel bir ülkedir. Gezilecek ve keşfedilecek pek çok yer bulabilir ve Orta Amerika'nın en iyi plajlarından bazılarının keyfini çıkarabilirsiniz. Muhteşem bir tatil deneyimi arıyorsanız Honduras ilk tercihiniz olmalı!