Loading icon

Sidney, Avustralya'da 9 olağanüstü yer

Sidney, beş milyondan fazla nüfusuyla Avustralya'nın en büyük şehridir. Aynı zamanda, şimdiye kadar göreceğiniz en güzel doğal cazibe merkezlerinden bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi, kültürü ve nefes kesen manzarayı birleştiren bir macera arıyorsanız, o zaman aşağıdaki Sidney'in en iyi noktalarından başkasına bakmayın! Sidney maceranızı Sidney Havalimanı'ndan kiralık bir araba ile özelleştirin ve kendi hızınızda keyfini çıkarın.

Sidney Opera Binası

Sydney Opera Binası bir Dünya Mirası Alanıdır ve dünyanın en ikonik binalarından biridir. Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlanan bina, yaklaşık 20 yıllık inşaatın ardından 1973'te açıldı. 5.600 kişilik kapasiteye sahip olan bina, iki mekânında hem yerel hem de uluslararası sanatçıların performanslarının keyfini çıkarabilir: Joan Sutherland Theatre (2.100 koltuk) ve Konser Salonu (2.700 koltuk). 1982'den beri Sidney Senfoni Orkestrası'na ev sahipliği yapan bölge, yıl boyunca Wynton Marsalis veya Herbie Hancock gibi uluslararası yıldızların yer aldığı opera festivalleri veya caz konserleri gibi diğer müzik etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Mavi Dağlar Milli Parkı

Mavi Dağlar Ulusal Parkı, Avustralya'nın Yeni Güney Galler bölgesinde, yaklaşık olarak Sidney'in batısında yer alan bir milli parktır. Avustralya'daki en eski milli parklardan biridir ve Sidney havzasındaki en büyük korunan alandır. Park, Echo Point'teki Katoomba ile sınırında ormanlık alanlar, otlaklar, şelaleler ve geçitler dahil olmak üzere çeşitli farklı manzaralar içerir.

Bölgenin tamamı bir zamanlar, Avrupalılar 1794'te Avrupa'ya gelmeden önce, binlerce yıl toprakla yaşayan Dharug halkına ev sahipliği yapıyordu. George Caley, Mt Tomah Botanik Bahçeleri'ne (artık Morton Ulusal Parkı olarak biliniyor) ilk yerleşimci olarak.

Bondi Sahili

Bondi Sahili Sidney'deki en popüler plajlardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sidney'in Doğu Banliyölerinde yer alır, bu da ona şehirdeki herhangi bir yerden toplu taşıma veya araba ile kolayca erişilebilir olmasını sağlar. Plaj, yüzmek, sörf yapmak ve güneşlenmek için olduğu kadar güzel kıyı şeridinde yürüyüş yapmak ve koşmak için de bolca alana sahiptir (birçok yol olduğunu göreceksiniz).

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Kraliyet Botanik Bahçeleri Sidney'de bulunur ve dünyanın en eski ve en güzel botanik bahçelerinden biridir. 20.000'den fazla bitki türüne ev sahipliği yapar ve hem turistler hem de yerel halk için popüler bir destinasyondur.

Hunter Valley Wineries

Hunter Valley bir şaraptır -Avustralya, Yeni Güney Galler'deki Upper Hunter Valley'deki üretim bölgesi. Bölge, en az 1794'ten beri şarap üretiyor ve Avustralya'daki Avrupa yerleşimi için ilk yerlerden biriydi. Bugün Lark Hill Estate, Tyrrell's Wines ve Pizzini Wines gibi Avustralya'nın en ünlü şarap imalathanelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

The Rocks District

The Rocks Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya'nın tarihi bir bölgesidir. Sidney Limanı'nın güney kıyısında, CBD ile Sidney Liman Köprüsü arasında yer alır. Rocks, limanı ziyaret eden gemilerden artan kömür talebine yanıt olarak ilk iskelenin inşa edildiği 1810'da önemli bir sahil bölgesi olarak kuruldu. 1850'ye gelindiğinde burada ayrıntılı teras evler inşa eden birçok zengin tüccara ev sahipliği yapıyordu.

The Rock'ın ana caddeleri Bölge, batı tarafında yer alan Circular Quay'e paralel uzanan Argyle Caddesi, George Caddesi ve Bridge Caddesi'ni içerir; Cumberland Street, Dawes Point Park'ın yanından daha doğuda Millers Point'e doğru uzanır ve burada Hickson Road üzerinden Darling Harbour'a veya Macquarie Street yoluyla Fort Macquarie'ye giden Campbells Cove Road olur.

Kraliyet Ulusal Parkı

Kraliyet Ulusal Parkı, Avustralya'nın en eski milli parkıdır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Park, bölgeyi çevreleyen engebeli kumtaşı tepelerde 200 km'den fazla yürüyüş parkuruna sahiptir. Royal National Park'taki en popüler aktivite koalaları görmektir; onları gün boyunca ağaçlarda dolaşırken veya yuvalarında dinlenirken görebilirsiniz! Aynı zamanda kangurular, wallabies ve keseli sıçanlar da dahil olmak üzere birçok farklı türde yaban hayatına ev sahipliği yapıyor; bu yüzden bu güzel manzarada yürürken gözlerinizi dört açın!

Manly Beach

Manly Beach bir sahil kenarıdır Avustralya'nın New South Wales eyaletindeki Northern Beaches Council yerel yönetim bölgesinin banliyösü. Sidney merkezi iş bölgesinin 13 kilometre kuzeydoğusunda ve Manly banliyösünün hemen kuzeyinde yer alır.

Plaj, Port Jackson (Sidney Limanı) keşfedilmeden önce Sidney Limanı'ndaki tekneler için birkaç güvenli iniş alanından biri olduğundan, kolonyal dönemlerden beri popüler olmuştur. . Bu bölgeyi keşfeden ilk Avrupalı, 1770'te Yeni Güney Galler'e yaptığı ilk yolculuğunda kıyı boyunca yelken açan Kaptan James Cook'du; George'dan komisyon almasına yardım eden Sir Philip Stephens'ın adını almıştır.

Orta Batı'daki Jenolan Mağaraları

Jenolan Mağaraları Sidney'in batısında, Mavi Dağlar Milli Parkı'nda bulunan bir grup kireçtaşı mağarası. Mağaralar milyonlarca yıl boyunca su erozyonu ile oluşmuştur ve sarkıt ve dikitler gibi bazı muhteşem oluşumlar içermektedir.

Bu sistemde 300'den fazla mağara vardır ve bunlardan bazıları yüzyılı aşkın süredir araştırılmıştır; ancak daha pek çoğu, zor erişimleri veya içlerindeki tehlikeli koşullar nedeniyle keşfedilmemiş durumda. Aslında Jenolan Mağaraları, 2. Dünya Savaşı sırasında belirli bir mağarayı keşfederken iki askerin hayatını kaybetmesinden sonra kapatıldı!

Umarız Avustralya, Sidney'deki 9 olağanüstü yerin yer aldığı bu listeyi beğenmişsinizdir. Şehirde pek çok ilgi çekici yer bulunsa da bunların en şaşırtıcı ve benzersiz olanlardan bazıları olduğuna inanıyoruz.