Loading icon

Głębokie lasy i jeziora w Szwecji

Szwecja to kraj ukształtowany przez połączenie wielu kultur. Aby to zrozumieć, wybierz się na wycieczkę wynajętym samochodem przez północne lasy, a znajdziesz jeziora, tundrę i góry. Sztokholm to miejsce, w którym znajdziesz statki Wikingów w porcie, Göteborg jest domem dla jednego z największych portów na świecie, a Malmö regularnie gości międzynarodowe wydarzenia, takie jak targi sztuki i festiwale. Język szwedzki ma cztery języki urzędowe: szwedzki, fiński, lapoński i meänkieli (dialekt Tornedalen). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Szwecji!

Północ Szwecji to rozległy obszar lasów, jezior i tundry

Północ Szwecji to rozległy obszar lasów, jezior i tundry. Miejsce światowego dziedzictwa Laponia zajmuje znaczną część północnej Szwecji. Obszar ten obejmuje najbardziej wysunięte na północ części Norwegii i Finlandii, a także szwedzką prowincję Ångermanland. Można tu znaleźć wiele starożytnych rzeźb naskalnych - niektóre pochodzą sprzed 10 000 lat! Jeśli chcesz je zobaczyć na własne oczy, dostępne są wycieczki z przewodnikiem, które zabiorą Cię w głąb dzikich obszarów tego regionu, gdzie się znajdują.

Miejsce światowego dziedzictwa Laponii jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt i zostało uznane przez UNESCO za naturalne piękno i znaczenie naukowe. Jest to również ważny obszar dla kultury Lapończyków, którzy stanowią mniejszość w północnej Szwecji.

Można tu znaleźć wiele starożytnych rzeźb naskalnych — niektóre pochodzą nawet sprzed 10 000 lat! Jeśli chcesz zobaczyć je osobiście, dostępne są wycieczki z przewodnikiem, które zabiorą Cię w głąb dzikich obszarów tego regionu, gdzie się znajdują.

Sztokholm, Göteborg i Malmö to trzy największe miasta w Szwecji

Sztokholm jest stolicą Szwecji, a Göteborg jest jej drugim co do wielkości miastem. Malmö również znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szwecji, ale jest mniejsze niż Sztokholm czy Göteborg.

Kiedy odwiedzasz Szwecję, jest wiele różnych miejsc do odwiedzenia. Możesz udać się do dowolnej z trzech stolic i zobaczyć, co mają do zaoferowania, a nawet wybrać się na wieś i zwiedzić mniejsze miasta. Szwecja to świetne miejsce do odwiedzenia zarówno latem, jak i zimą. Latem można uprawiać turystykę pieszą i biwakować na łonie natury. Możesz także popływać na jednej z wielu szwedzkich plaż lub odwiedzić jeden z pięknych sztokholmskich parków, takich jak Kungsträdgården lub Humlegården.

Szwecja ma cztery języki urzędowe: szwedzki, fiński, lapoński i meänkieli (dialekt Tornedalen)

Szwedzki jest głównym językiem używanym w Szwecji, ale niektórzy ludzie posługują się także fińskim i lapońskim. Meänkieli (zwany także Tornionlaaksolaiskieli) to dialekt języka fińskiego używany przez niektórych mieszkańców północnej Szwecji.

Sztokholm słynie z wielu wysp, w tym Djurgården i Lidingö

Sztokholm słynie z wielu wysp, w tym Djurgården i Lidingö. Djurgården to wyspa w centrum Sztokholmu, na której znajduje się kilka muzeów i parków. Lidingö to wyspa na wschód od Sztokholmu, nazywana „Szwedzką Riwierą”, ponieważ słynie z plaż i willi.

Sztokholm jest również znany z wielu mostów i oryginalnych hoteli. Najbardziej znanym z nich jest Långholmsbron, który łączy Gamla Stan z wyspą Långholmen.

Miejsce światowego dziedzictwa Laponia zajmuje znaczną część północnej Szwecji

Miejsce światowego dziedzictwa Laponii zajmuje większą część północnej Szwecji. Jest domem dla Lapończyków, ale ma też wielu innych mieszkańców - zwierzęta, takie jak niedźwiedzie i rysie, a także dziko rosnące tam rośliny, takie jak jagody i maliny moroszki. Obszar ten jest także domem dla różnorodnych roślin i zwierząt, w tym rzadkich gatunków, takich jak niedźwiedź brunatny, wilk i ryś.

To jeden z największych obszarów chronionych w Europie — obejmujący imponujące 20 procent powierzchni Szwecji. Miejsce światowego dziedzictwa Laponia to fantastyczne miejsce do odwiedzenia, zwłaszcza jeśli lubisz przyrodę. Obszar ten jest domem dla wielu różnych gatunków dzikich zwierząt i roślin, w tym rzadkich gatunków, takich jak niedźwiedź brunatny, wilk i ryś.

W południowej Szwecji można znaleźć wiele starożytnych rzeźb naskalnych

Jeśli interesują Cię starożytne rzeźby naskalne i chcesz zobaczyć niektóre z najbardziej znanych, udaj się do południowej Szwecji. Tysiące takich rzeźb znajduje się w całym kraju i pochodzą sprzed 10 000 lat! Zostały wykonane przez łowców-zbieraczy mieszkających w Szwecji w tym czasie i przedstawiają zwierzęta, ludzi, narzędzia i inne rzeczy, które były ważne w tamtych czasach.

Jeśli sam chcesz zobaczyć dobre przykłady tych rzeźb, odwiedź muzeum w pobliżu Gavle. Tutaj znajdziesz wiele różnych rodzajów: 

  • niektóre zostały wciągnięte w skały, a 
  • inne są w nich wykute;
  • niektóre przedstawiają ludzi, podczas gdy inne przedstawiają zwierzęta, takie jak niedźwiedzie lub renifery;
  • podczas gdy inne przedstawiają broń, taką jak włócznie lub strzały (więc uważaj!).

Podczas podróży jest tak wiele do odkrycia!

Jako turysta masz tak wiele do odkrycia podczas podróży. Możesz odwiedzić miasta i zobaczyć, co mają do zaoferowania. Możesz też zwiedzać okolicę i podziwiać piękną szwedzką przyrodę. Możesz też spróbować szwedzkiego jedzenia lub spędzić trochę czasu nad jednym z wielu jezior!

Jeśli szukasz czegoś więcej aktywny, jest tu również wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej lub innych zajęć na świeżym powietrzu! Jeśli nie, istnieje wiele muzeów i miejsc historycznych, w których odwiedzający mogą poznać przeszłość Szwecji od starożytności aż po obecne życie w Szwecji (a może nawet jutro).

Szwecja to niesamowity kraj, który ma tak wiele do zaoferowania. Jeśli planujesz odwiedzić, koniecznie sprawdź niektóre z tych niesamowitych miejsc!