Loading icon

İtalya'nın en iyi müzeleri etrafında bir gezi

Michelangelo, Da Vinci ve Botticelli'nin diyarında, Rönesans şaheserleri ve eski uygarlıklardan kalma paha biçilmez eserler de dahil olmak üzere birinci sınıf sanat müzelerinden oluşan bir hazine yatıyor. İtalya'nın diğer birçok güzel yerini (Venedik, Roma, Floransa ve daha fazlasını) ziyaret etmeden önce bu inanılmaz galerileri görmek için zaman ayırın. İtalya'daki en iyi müzeler çevresinde harika gezinizi planlarken, kendi temponuza göre İtalya'da bir araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Galleria degli Uffizi

< a href=" https://www.uffizi.it/en">Galleria degli Uffizi her yıl 5 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. 1784 yılında Floransa kurumlarından ve özel koleksiyonlardan bir resim koleksiyonu olarak kuruldu.

Galeri, Botticelli, Raphael, Caravaggio ve Leonardo da Vinci'nin şaheserlerine ev sahipliği yapıyor. İkincisinin en iyi bilinen tablosu "Mona Lisa" (1503-1517) da burada asılı duruyor - yüzyıllar boyunca sayısız taklitlere ilham vermiş ikonik bir eser.

Museo Archeologico Nazionale Napoli

Museo Archeologico Nazionale Napoli, Napoli'de bulunur ve İtalya'nın en eski müzelerinden biridir. Avrupa'daki en büyük Yunan ve Roma antika koleksiyonlarından birinin yanı sıra Pompeii ve Herculaneum'dan geniş bir mozaik koleksiyonuna sahiptir. Müze, varisi olmadan öldükten sonra selefi VI.

Castel Nuovo (Yeni Kale), 1282 ile 1302 yılları arasında Charles I Robert d'Anjou, bir tarafta Fransa veya Aragon/Sicilya gibi rakip güçlerin saldırılarına karşı Napoli'yi ve diğer tarafta Floransa veya Venedik gibi iç kesimlerdeki şehirleri güçlendirme programının bir parçası olarak.

< Strong>Accademia di Belle Arti Firenze

Academia di Belle Arti Firenze dünyanın en iyi sanat okullarından biridir ve burada Michelangelo'nun Davut'unu bulacaksınız. Heykel, sanatçı tarafından 1504 yılında tamamlandı ve hem Floransa hem de bir bütün olarak İtalya için bir sembol haline geldi.

Müze ayrıca Rönesans sanatçılarının bazı önemli eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Botticelli'nin Venüs'ün Doğuşu ve Donatello'nun MS 1425 civarında yaratılan Aziz George ve Ejderha'sı.

Galleria Borghese

Galleria Borghese, İtalya'nın Roma kentinde Kardinal Scipione Borghese'nin özel sanat koleksiyonu etrafında inşa edilmiş bir müzedir. Dünyanın en önemli resim koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor ve aynı zamanda Bernini'nin heykelleri ve diğer sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Galeri, Carlo Maderno tarafından V. Paul'ün yeğeni Scipione (aynı zamanda onun adaşı) için inşa edilen Piazza del Popolo'daki Palazzo Borghese'de yer almaktadır. Bina başlangıçta bahçeli bir villa olarak tasarlanmıştı ancak daha sonra 1649'da Camillo Pamphilij tarafından satın alındıktan sonra bir sanat galerisi haline geldi.

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı İtalya'nın Floransa şehrinde bulunan bir müzedir. Dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonudur ve tablolar, heykeller, mobilyalar ve mücevherler içerir. Palazzo, 16. yüzyılda Luca Pitti ve eşi Margherita Vecchia tarafından inşa edilmiştir.

Koleksiyon, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti ve Raphael Sanzio'nun (Raphael) eserleri dahil olmak üzere tüm Avrupa'dan 1 milyondan fazla parça içeriyor. Ayrıca, 14 Haziran 1800'de Marengo'da Avusturya'ya karşı kazandığı zaferin ardından Fransa'nın ilk konsülü olan ve 1801-1805 yılları arasında burada yaşamış olan Napolyon Bonapart'tan da bazı eşyalar var.

Museo Egizio

Museo Egizio, Torino, İtalya'da bulunmaktadır. 1771 yılında Kral Vittorio Amedeo III tarafından kuruldu ve Ptolemaios döneminden (MÖ 323 - MÖ 30) 30.000'den fazla Mısır eserine ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonda heykeller, resimler ve mumyalar; ziyaretçiler Napolyon Bonapart'ın Mısır'da kaldığı süre boyunca inşa ettiği Mısır tapınağının bir kopyasını da görebilir.

Müze, başlangıcından bu yana birçok tadilattan geçti; en son 2015 yılında, özel sergiler için daha fazla alan eklemenin yanı sıra kalıcı koleksiyonun bazı kısımlarını Mısır'daki son kazılardan yeni parçalarla güncellemeyi içeren kapsamlı bir yenilemenin ardından yeniden açıldı. Müze her gün 09:00-18:00 saatleri arasında (Salıdan 20:00'a kadar) açıktır, ancak Pazartesi günleri saat 18:00 yerine 14:00'te kapanır.

Ulusal Sinema Müzesi

Ulusal Sinema Müzesi İtalya'nın Torino şehrinde bulunmaktadır. 1978'de kuruldu ve sinemanın ilk günlerine kadar uzanan 6.000'den fazla nesneden oluşan bir koleksiyona sahip. Müzede ayrıca 2.000'den fazla film içeren bir arşiv ve film araştırmalarıyla ilgili 15.000'den fazla kitap içeren bir kütüphane bulunmaktadır.

Museo del Novecento

Milano'daysanız, Novecento Müzesi mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Palazzo della Ragione'nin içinde bulunur ve aynı zamanda Roma'nın MAXXI Müzesi'ni de tasarlayan Zaha Hadid tarafından tasarlanmıştır (aşağıya bakınız). Binanın kendisi görülmeye değer; bir kalenin tepesine inmiş dev bir uzay gemisi gibi görünüyor!

Müze, Antonio Canova'nın (1757-1822) heykelleri, Giorgio de Chirico'nun (1888-1978) tabloları ve heykeller dahil olmak üzere 1900 ile 1980 yılları arasında doğmuş veya ölmüş sanatçıların eserlerini sergiliyor. Alberto Giacometti (1901-1966).

Sanatı seviyorsanız, İtalya ziyaret etmek için harika bir yerdir

Ülkenin doğal güzelliklerine ve zengin tarihi, İtalyan kültürünün en iyilerini sergileyen birçok müze var.

Roma Ulusal Müzesi (Museo Nazionale Romano), Palazzo Massimo alle Terme şubesinde Avrupa'daki en büyük Roma heykel ve mozaik koleksiyonlarından birine sahiptir; Roma'yı ziyaret ediyorsanız kaçırmayın! Ve yerel müzenizde sadece resim veya heykellerden fazlasını görmek istiyorsanız? O zaman Galleria degli Uffizi'nin Botticelli, Leonardo da Vinci ve Michelangelo Buonarroti gibi sanatçıların Batı medeniyetinin en değerli eserlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı Floransa'ya gidin.

İtalya, sanatı seviyorsanız ziyaret etmek için harika bir yer. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda müze var ve hepsinin ziyaretçilerine sunacakları özel şeyler var. Geleneksel İtalyan tablolarından biraz daha çağdaş veya modernist bir şey arıyorsanız, pek çok seçenek de var!