Loading icon

Zabytki Danii

Dania jest uważana za jeden z najpiękniejszych krajów w Europie. Liczne zabytki o wielowiekowej historii i zachwycające krajobrazy przyciągają podróżników. Czasami wydaje się, że wszystkie te piękne widoki są obrazem narysowanym przez utalentowanego artystę, dlatego Dania jest uważana za symbol piękna i czystości. Jednak niezwykłe zabytki nadal są głównym magnesem dla podróżników. Wśród wielu zabytków każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Posąg Syrenki

Ten pomnik z brązu, wzniesiony w porcie stolicy Danii, Kopenhadze, stał się jednym z najbardziej znanych symboli kraju. Rzeźba dziewczynki na granitowym kamiennym cokole poświęcona jest bohaterce baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena.

Kościół Zbawiciela

Ta atrakcja znajduje się również w Kopenhadze. To jeden z najważniejszych symboli religijnych. Świątynia została zbudowana w drugiej połowie VII wieku, kiedy królestwem rządził król Chrystian IV. Parafianie mogli uczęszczać do kościoła w 1695 roku. Uwagę zwraca osobliwość architektury w postaci wysokiej ozdobnej iglicy, która jest widoczna z każdego miejsca w Kopenhadze.

Most Eressun

Łączy dwa miasta w różnych krajach – Kopenhagę, stolicę Danii, i miasto Malmö w Szwecji. Ten ważny most zaczęto projektować pod koniec XX wieku. Początek tego pomostu dało zniesienie kontroli paszportowej i złagodzenie kontroli celnej między Danią a Szwecją. Warto zauważyć, że podczas budowy popełniono błąd w obliczeniach, ale mimo to został on zidentyfikowany, poprawiony i budowa została ukończona. W 1999 roku oficjalnie otwarto most-tunel o długości ośmiu kilometrów. Każdego roku miliony ludzi korzystają z tego mostu, aby jak najszybciej przenieść się z jednego kraju do drugiego.

Muzeum Rekordów Guinnessa

Jedna z niezwykłych atrakcji powstała dzięki Leroyowi Ripleyowi, ekscentrycznemu człowiekowi, który zgromadził kolekcję unikatowych rzeczy podczas swoich licznych podróży. Sceny z prawie 500 rekordami rozmieszczone są na powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Przy wejściu zwiedzających wita wykonana z wosku figura przedstawiająca najwyższą osobę, której wzrost wynosił 2 metry 72 cm. Eksponowane są także rzeźby innych rekordzistów: mężczyzny, który ważył prawie 500 kilogramów; inny rekordzista dosłownie zjadał wyroby metalowe. Zjadł około dwudziestu rowerów. Przedstawiono także inne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia człowieka.

Muzeum erotyczne

To muzeum jest znane jako pierwsze tego rodzaju muzeum z podobną tematyką eksponatów. To całkowicie zmieniło ludzkie wyobrażenie o erotyce, pozwalając spojrzeć na nią jak na coś pięknego, z czego można stworzyć dzieło sztuki. Przedstawiono całą historię erotyki, począwszy od najdawniejszych cywilizacji, a skończywszy na naszych czasach. Wszystko to prezentują w porządku chronologicznym zupełnie różne eksponaty: rzeźby, stroje, obrazy, miniatury, fotografie i filmy. To pozwoliło ludziom spojrzeć na tę sztukę w tak niestandardowy sposób.

< p data-ctag="figure">

Akwarium w Kopenhadze

Duńczycy zawsze mieszkali blisko morza, więc nic dziwnego, że w stolicy iw kraju zbudowano największe oceanarium wśród krajów nordyckich. Zostało otwarte w 2013 roku za panowania obecnej królowej Małgorzaty II i księcia Henryka.

Dania jest wypełniona wieloma innymi fascynującymi atrakcjami, które zanurzają turystów w historię tego skandynawskiego kraju i pozostawiają niezatarte wrażenie.